Blog za darmo czy za pieniądze?

Może już masz swojego bloga, a może jeszcze nie. I nie wiesz po co go mieć i co na nim pisać.
Jeśli chcesz mieć bloga całkowicie prywatnego to możesz pisać o…. życiu np, albo o swoich zainteresowaniach. A jeśli chciałabyś zarabiać na swoich zainteresowaniach to oczwiście twój blog musi mieć związek z tym, co sprzedajesz i musisz go po prostu mieć. Więc jeśli blog jest czymś, czego jeszcze nie masz, to czas najwyższy go założyć.

Oczywiście przemyśl dokładnie sprawę o czym będziesz pisać na swoim blogu i jak często, i w ogóle po co.
Ja jestem zwolenniczką dokładnego planowania i wiedzenia po co coś się chce, więc zaplanuj.
Nie mam nic gorszego niż słomiany zapał. Otwierasz bloga, robisz na nim wpisy, wrzucasz zdjęcia, namawiasz znajomych, by linkowali do niego a po kilku tygodniach zapał wymiera, a twój nieaktualizowany blog staje się czarną dziurą w odchłani Internetu.

Bloga możesz otworzyć na całkiem darmowej platformie, albo kupić własną domenę i hosting. I wydając trochę pieniędzy założyć bloga, za którego od czasu do czasu trzeba zapłacić.
Obejrzyj poniższy film, by zorientować się w temacie.
.

Darmowy blog

Jakie inne zalety ma darmowy blog oprócz tego, że nie płacimy za hosting ani za domenę?

Np. takie, że jeśli słomiany zapał jest naszą cechą to po prostu likwidujemy bloga jednym kliknięciem myszki klikając na link typu: „zlikwiduj bloga”. Albo zostaje on czarną dziurą w internetowej cyberprzestrzeni i nie musimy się nim więcej przejmować.

Masz też do dyspozycji darmowe szablony i nie musisz zastanawiać się co zrobić, żeby blog ładnie wyglądał, Po prostu wykorzystujesz to, co jest już gotowe i nie musisz przemierzać kilometrów Internetu po to, by znaleźć wtyczki poprawiające Twój blog. Oczywiście możesz, ale nie musisz. Blog i tak działa.

Po prostu piszesz i wklejasz zdjęcia. Blog za ciebie obetnie zdjęcie do pasującego rozmiaru, podpisze je, albo nie, w zależności od platformy. Nie musisz przejmować się o uaktualnianie skryptów blogowych, hostingu,. Blog po prostu funkcjonuje. Nie potrzebujesz techników, suportu, programistów.

Jeśli powyższe zalety zaspokoją twoją blogową ambicjię to darmowy blog na pewno ci wystarczy.
.

Oczywiście wady darmowego blogowania nie powinny ci także przeszkadzać jeśli chcesz mieć bloga za darmo, a są one następujące:

Tak jak wspominałam w filmie wiele platform darmowego blogowania nie pozwala na wprowadzanie własnych reklam czyli na zarabianie. Wprowadza za to swoje reklamy, które często są niedopasowane do wyglądu i kategorii bloga, a czasami wręcz irytujące. Irytujące nie tylko ciebie, ale także twoich czytelników.

Jesteś ograniczona w wyborze szablonów i zmianie wyglądu bloga. Często nie możesz znaleźć szablonu, jaki najlepiej by ci odpowiadał. Szablony mogą być bardzo ograniczone i nie możesz w nich dokonać zmian.

Domena nie jest twoja. Zawsze jest jakiś dodatek do nazwy, którą sama wybrałaś.
Jeśli kiedyś poczujesz się ograniczona możliwościami takiego bloga i zechcesz przenieść go na własną domenę możesz napotkać trudności.
Dobrze jeśli jest możliwość wyeksportowania bloga w pliku, który można zainstalować na twoim nowym blogu, na własnej domenie. Nie zawsze ta możliwość istnieje. A wklejanie każdego artykułu i zdjęć z kilku miesięcy lub lat może być co najmniej uciążliwe.

I jeszcze taka jedna mała rzecz. Jeśli w końcu uda ci się przenieść treść to wiedz o tym, że nie zawsze uda ci się przenieść twoich czytelników. Oni znają ten stary adres, który może być zupełnie inny niż nowy. Część najprawdopodobniej uda ci się pozyskać ponownie, ale na pewno nie wszystkich. I audiencję budować będziesz musiała od początku.

Może także się zdarzyć, że twój blog zniknie po prostu z powierzchni Internetu – zdarza się to bardzo rzadko, ale może się zdarzyć. Odpowiedzialni za platformę, na której masz darmowego bloga mogą nagle stwierdzić, że piszesz nieodpowiednie teksty, poruszasz nieodpowiednie tematy, rozsiewasz spam, albo coś jeszcze innego i zablokują twojego bloga.

Blog

Płatny blog.

Jakie są zalety płatnego bloga? – Omawiam tutaj blog na bazie WordPressa, o którym wspominałam w filmie. Część zalet to wypełnienie wad bloga darmowego. Jak:

Możliwość posiadania własnej domeny i własnego hostingu. Jeśli hosting źle się spisuje w każdej chwili możesz go przenieść gdzieś indziej.

Na własnym blogu możesz zarabiać – także wstawiając reklamy, lub działać inaczej komercyjnie. Niektóre platformy darmowe zabraniają, by twój blog był komercyjny. Nie musisz przejmować się o to posiadając własny hosting. Twój blog może stać się dla ciebie niezłym źródłem dochodu.

Możesz zainstalować na blogu szablon, który ci się podoba i dostosować go do własnych wymagań. Wygląd bloga jest bardzo ważny jeśli  ma on reprezentować Ciebie, twoją markę i twoje produkty. Wtedy nie tylko treść jest ważna, ale także oprawa tej treści. Blog na własnym hostingu daje wtedy więcej możliwości wpłynięcia na jego wygląd i funkcjonalność.

Istnieje bardzo wiele darmowych szablonów, którymi możesz ukształtować wygląda bloga. A jeśli zależy ci na jeszcze lepszym wyglądzie to istnieją także płatne motywy np. szablony z ElegantThemes, z których jednego z szablonów ja używam jako szablonu do tego bloga,

Płatne blogi na bazie WordPressa mają sporo dodatkowych wtyczek – darmowych lub płatnych, które mogą poprawić funkcjonalność twojej strony. Funkcjonalność dla czytelników, ale także dla ciebie. Wiele wtyczek może ułatwić ci pracę z blogiem, prezentacją, promocją i sprzedażą twoich produktów. Tego typu funkcjonalność jest trudno osiągnąć na darmowych platformach, gdzie dostęp do kodu jest minimalny a jego zmiana często niemożliwa. Nie wspominając już o gotowych kompatybilnych rozwiązaniach.

Nikt nie może też zablokować ci bloga – musisz naprawdę przeskrobać coś poważnego, by hosting zablokował ci dostęp do niego, a i wtedy łatwiej jest wyjaśnić sprawę niż przy platformie darmowej.
.

Taki blog posiada także niestety wady.

Jedną z największych wad dla niektórych może być płacenie za hosting i za domenę. Każdego roku musisz przeznaczyć pewną sumę na hosting i na domenę. I musisz pamiętać by co roku zapłacić za nie. Jeśli nie zapłacisz blog może zniknąć, a ty stracić cały materiał z bloga.

Musisz sama dbać o oprogramowanie WordPressa. Uaktualniać samego WordPressa i zainstalowane wtyczki. Oczywiście to nie jest trudne, wystarczy czytać, sprawdzać status na odpowiedniej stronie i kliknąć myszką. Także dasz sobie doskonale radę bez znajomości programowania. Dobrze jest jednak wiedzieć, że trzeba to robić.

Musisz mieć ogólne pojęcie o WordPresie. Jeśli coś się stanie, coś zacznie na stronie słabiej funkcjonować to musisz skontaktować się z suportem hostingu lub WordPressa. Wtedy dobrze jest wiedzieć co źle funkcjonuje, by opisać ten problem pomocy technicznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat blogowania obejrzyj moje filmy u mnie na YouTube.
.

Author: Iwona

Share This Post On