Jak zarobić na rękodziele?

Jak zarobić na rękodziele jest to pytanie, które zmywa sen z oczu wielu rękodzielnikom.
I czy w ogóle da się zarobić na rękodziele?
Oczywiście da się. Pytanie jest tylko ile.

Ale ile to nie jest dylemat wyłącznie rękodzielników, ale każdego nowego przedsiębiorcy. Bowiem nie ma złotych środków na udany biznes. Wszystko zależy od tego ile i za ile sprzedamy. To dotyczy każdego produktu. Po prostu należy nauczyć się sprzedaży i jej właściwych strategii.

Ile można zarobić na rękodziele?

Istnieje bardzo mylna opinia, że za rzeczy robione ręcznie nie można otrzymać godziwej zapłaty, że wszyscy, którzy kupują chcieliby otrzymać te przedmioty najchętniej za darmo.

Ale kto ustala cenę? Rękodzielnik czy też odbiorca? Tak, ale to nikt nie kupi….

Kochani rękodzielnicy przestańcie robić z siebie sprzedawców taniej i tandetnej chińszczyzny z targowiska i zacznijcie najpierw mieć sami do siebie szacunek. Dzięki temu i inni nauczą się tego szacunku do was. Do was i do waszej twórczości.

Tak. Ale są tacy, którzy sprzedają tanio…
Oczywiście, że są. I co z tego? Zawsze będą. Świat zawalony jest dzisiaj tanimi produktami, tandetnymi, złej jakości. A nawet jeśli ktoś zacznie sprzedawać tanio dobre rękodzielnicze produkty to matematyka jest okrutna i w wcześniej czy później zauważy, że na tym traci….

I jeszcze jedna sprawa – naprawdę nie wszystkie ręczne wyroby są dobrej jakości z dobrej jakości materiałów. Nie wszystkich wykonanie wymaga dużo czasu. I  za takie nie można otrzymać dobrej zapłaty.
Ale jeśli wykonanie twoich produktów jest najlepsze, to masz prawo wystawić na nie wysoką cenę.

Jak zarobić na rękodziele

 

Dlaczego niektórzy nie mogą zarobić na rękodziele?

Dlatego, że przepraszają za cenę swoich produktów. Dlatego (piszę o tym ponownie) – nie mają do siebie szacunku, nisko oceniają samych siebie i nie mają wiary w siebie. To niesie za sobą niską ocenę własnej wartości, własnej pracy, własnych produktów. Obawę przed wystawieniem zbyt wysokiej ceny i zgodę na niskie wynagrodzenie.
Czyli wiara w siebie = właściwa cena produktu.

Bo gdybyś była znaną i sławną projektantką mogłabyś pobierać kokosy za swoje produkty. Czy nie myślisz trochę w ten sposób?
A wiesz co? Wielcy projektanci wierzą w siebie, wierzyli w siebie zaczynając – może nawet stojąc gdzieś na straganie wierzyli w siebie. Dlatego stali się wielcy…

Tak, ale polska rzeczywistość, ale ZUS….

Oczywiście, że wszystko nie idzie nigdy po maśle. Oczywiście, że  pod nasze nogi rzucane są kłody. Ale ci, którym się udaje po prostu koncentrują się na tym, by iść do przodu – nawet jeśli się o taką kłodę przewrócą, a nie na tym, że ta kłoda istnieje i jak fajnie by było, gdyby jej nie było….

Nie narzekaj więc, że nie można zarobić na rękodziele. Działaj, dziergaj, szydełkuj, dłub w drewnie, metalu, maluj, frywolitkuj, rób biżuterię i ucz się marketingu i sprzedaży, i uwierz w siebie i w to, co robisz. Uwierz, bo to bardzo ważne.

Zainspiruj się także innymi.
Już są wywiady z rękodzielnikami, którym się udało zarobić na rękodziele. Będzie ich więcej – zaczyna się ruch w temacie. Poczytaj o nich i wybierz to, co najlepsze. Może ich rozwiązania podpowiedzą tobie w jaki sposób pójść dalej, może ich opowieści dodadzą ci energii, albo po prostu postanowisz osiągnąć jeszcze więcej.

Opowieści rękodzielników „na swoim” znajdziesz w zakładce „Wywiady”.

Jeśli jesteś rękodzielnikiem i masz zarejestrowaną działalność napisz do mnie – możliwe iż i z tobą pojawi się tutaj wywiad.
Udostępnij także ten wpis dalej, by jak najwięcej osób decydowało się na sprzedaż rękodzieła – moc rękodzielników może w końcu powalić mity, że z rękodzieła nie da się żyć.

 

Author: Iwona

Share This Post On