Nowa polityka Facebooka

Kolejny łańcuszek na Facebook czy też ważny komunikat?

W ostatnich dniach pojawiło się na wielu tablicach u znajomych oświadczenie, które wskazuje na to, że co niektórym nie podoba się polityka Facebooka:

„W odpowiedzi na nową politykę Facebooka informuję, że z dniem dzisiejszym 26.11.2014 wszystkie moje dane personalne i fotografie, filmy itd. znajdujące się na Facebook są obiektami moich praw autorskich (zgodnie z Konwencją Berneńską). W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich, wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda ! FB jest teraz firmą publiczną. Dlatego też, wszystkim użytkownikom tego portalu społecznościowego, zaleca się umieszczenie na swoich stronach podobnych «powiadomień o prywatności», inaczej (jeżeli powiadomienie nie było opublikowane na stronie chociaż raz), automatycznie pozwala się na dowolne wykorzystanie danych z Waszej strony, Waszych zdjęć i informacji, opublikowanych w wiadomościach na profilu Waszej strony. Każdy, kto czyta ten tekst może skopiować go na swój profil FB. Dzięki temu będzie chroniony ustawą o prawach autorskich art. 190a § 2 kodeksu karnego”

Tak, od 1 stycznia 2015 Facebook aktualizuje swój regulamin i zasady. Ale – twoje oświadczenie jakiekolwiek by ono nie było – wklejone na twoją tablicą, jeden, albo dwadzieścia jeden razy nic nie zmieni.
Ponieważ.

Z regulaminem Facebooka zgadzasz się w momencie kiedy zakładasz konto na tym portalu.
Na stronie rejestracji pod okienkami, w których wpisujesz swoje dane jest wyraźnie podane:
„Klikając przycisk Rejestracja, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami wykorzystania danych, w tym z Zasadami wykorzystywania plików cookie.”

(Zwroty zaznaczone tłustą czcionką są na stronie rejestracji linkami, na które powinieneś oczywiście kliknąć, by zapoznać się z regulaminem. To, że tego nie zrobiłeś nie zwalnia cię z odpowiedzialności podporządkowania się regulaminowi Facebooka).

polityka_facebooka

Zdjęciepochodzi z https://www.facebook.com/about/terms-updates

Każda najmniejsza zmiana zasad użytkowania portalu jest oczywiście ogłaszana i w ostatnich dniach na pewno otrzymałeś wiadomość zatytułowaną: „Aktualizujemy nasz regulamin i zasady, a także wprowadzamy dokument Podstawowe informacje dotyczące…” Naprawdę warto przeczytać tę wiadomość zapoznając się także z treściami znajdującymi się w linkach, zamiast kopiować bezwartościowy tekst i zaśmiecać Facebook.
Nie przeczytałeś? Na stronach Facebooka znajduję się ta informacja.

Jesteś osobą dorosłą i odpowiedzialną – pomyśl, zanim cokolwiek zrobisz, zanim dołączysz do kolejnego łańcuszka na FB, zanim skopiujesz i wkleisz bezwartościowy link, zanim klikniesz na link na FB, który może jest spamem a potem oskarżysz sam swoich znajomych o rozsiewanie wirusa na tablicach innych.

Jesteś osobą odpowiedzialną za swoje czyny bez względu na to jak często zmieniana jest polityka portalu społecznościowego, na którym masz swoje konto.

Author: Iwona

Share This Post On