Syndrom Zosi Samosi w marketingu internetowym.

Sprzedając w sieci dobrze jest się znać na marketingu internetowym. To nie ma znaczenia co sprzedajesz – czy produkty, czy teksty, czy własne myśli – dobrze jest się orientować w jaki sposób można wypromować się w sieci.
Są jednak osoby, które zdają się wiedzieć wszystko – takie, które cierpią na syndrom Zosi Samosi właśnie w marketingu internetowym. Wiedzą najlepiej, wiedzą wszystko. Albo wydaje im się, że wiedzą. Więc po co mają się douczać?

“Wszystko sama lepiej wie,
Wszystko sama robić chce,
Dla niej szkoła, książka, mama
Nic nie znaczą – wszystko sama!
Zjadła wszystkie rozumy,
Więc co jej po rozumie?
Uczyć się nie chce – bo po co,
Gdy sama wszystko umie?”

W marketingu internetowym

Jakkolwiek nigdy nie wie się wszystkiego i o ile jakoś można dać sobie radę wykorzystując posiadaną wiedzę, to rezultaty naszych działań nie muszą być koniecznie najlepsze a nawet zadowalające.

 

Czy trzeba dokształcać się w marketingu internetowym?

Oczywiście można prowadzić bloga Lifestyle lub innego o konkretnej tematyce nie znając się na marketingu internetowym, ale to zależy jakie mamy plany związane z blogiem. Jeśli chcemy pisać dla samego pisania i mieć tylko nadzieję na odwiedziny to nie trzeba nic robić poza samym pisaniem.

Ale jeśli chcemy zostać business superstar i zarabiać na blogu to musimy albo zatrudnić kogoś do promowania bloga, albo nauczyć się tego samemu. A w marketingu internetowym jest tak, że żadna inna dziedzina nie rozwija się tak szybko jak marketing internetowy. I trzeba czytać, szukać nowych możliwości, uczyć się i wchłaniać wiedzę.

Ponieważ to, co dzisiaj jest skuteczne jutro może się okazać przestarzałe. I jeśli zrezygnujemy z dokształcania się ktoś inny dowie się o nowych możliwościach i prześcignie nas w pogoni o miejsce w pierwszej dziesiątce w wyszukiwarce Google, albo osiągnięcia 100 tys. lajków na stronie na Facebooku. Nie wspominając już o tym, że zgarnie nam sponsorów naszego bloga.

 

Także zdecyduj się co też chciałabyś osiągnąć w tym co robisz w sieci.

1. Więcej sprzedawać w swoim sklepie?
2. Mieć więcej czytelników na blogu?
3. Zarabiać na blogu dodatkowe pieniądze.
4. Zarabiać na blogu tak, by się z tego utrzymać i to na dobrym poziomie.
5. Utrzymać się z jakiejkolwiek pracy online.
6. Działać w sieci dla wyrobienia sobie wizerunku.
7. Działać w sieci dla satysfakcji.

 

Także oprócz pisania bloga, oprócz działań na kontach w mediach społecznościowych wygospodaruj czas na naukę i traktuj to nie jako konieczność, ale jako inwestycję.

Przestań grać Zosię Samosię i oszukiwać często samą siebie.
Nie traktuj tego, że czegoś nie wiesz, albo nie umiesz jako poniżenie. Każdy jest dobry w jakiejś dziedzinie. Nie wszystko można umieć, ale wszystkiego można się nauczyć.

Zaplanuj więc naukę w sposób świadomy. Jaka wiedza jest ci potrzebna, by osiągnąć postawione sobie cele cele?
Poszukaj w internecie, napisz do mnie jeśli chciałabyś się czegoś nauczyć a nie znajdujesz tego na moich stronach.

I udostępnij ten artykuł dalej. Być może uda ci się uratować jakąś Zosię Samosię przed wypaleniem się.

Author: Iwona

Share This Post On

25 komentarzy

 1. Krótko i treściwie. Bycie Zosią Samosią jeśli mamy bloga i obracamy się w konkretnej społeczności, nikomu nie wyjdzie na dobre. Odkąd poświęcam mu więcej czasu też dużo czytam. Nie wszystko jeszcze wiem, ale znacznie więcej niż 4 miesiące temu.

  Post a Reply
 2. W pewnym sensie chcę być taką Zosią samosią, ale tylko pod kątem nie zatrudniania nikogo do pomocy. Zaczęłam jednak czerpać radość z dokształcania się, kiedyś myślałam, że wiem lepiej. Obecnie lubię czytać, choć i tak dużo dzieje się metoda prób i błędów.

  Post a Reply
  • Bardzo często robimy na początku wszystko sami – jeżli nadążamy to jest ok. Ale douczać się trzeba 🙂

   Post a Reply
 3. Wiesz, dobrze, że o tym mówisz. Jeżeli chodzi o marketing to ja jestem słabeusz. Od jakiegoś czasu planuję się trochę dokształcić, no ale właśnie.. nie mogę trafić na jakieś dobre materiały. Chodzi mi głównie o książki , bo z nich najlepiej czerpać wiedzę. Znam też mało osób, które się tym zajmują. Może znasz jakieś dobre książki i mogłabyś mi polecić?

  Post a Reply
  • Trudno znaleźć zbiór dobrych materiałów na temat marketingu w jednym miejscu. Marketing zwłaszcza internetowy ma to do siebie, że ciągle się zmienia i zanim książka zostanie napisana i wydana to część treści staje się już nieaktualna, albo po prostu istnieją nowe gdzieś tam w internetowej przestrzeni. Dlatego ja nie uczę się z książek, ale od amerykańskich marketerów, którzy w tej dziedzinie są pionierami na ich kursach online lub e-booków.

   Post a Reply
 4. Myślę, że warto być Zosią- samosią w marketingu internetowym i w normalnym życiu. Ogarnięcie jest zawsze na wagę złota 🙂

  Post a Reply
 5. Temat rzeka. Bardzo ciekawy, a dla kogoś, kto prowadzi bloga i myśli o nim poważnie – obowiązkowy. Podobnie jak jeden z przedmówców chętnie bym poczytała więcej o SEO.

  Post a Reply
 6. Oj tak w dzisiejszych czasach nie można być Zosią Samosią. Ja jestem związana z marketingiem od lat i sama na sobie widzę, że non stop czegoś nowego muszę się uczyć. Ciągle coś mnie zaskakuje i nadal wielu tematów nie zgłębiłam w takim wymiarze jak bym chciała. Marketing to temat rzeka.

  Post a Reply
 7. Przyłaczę się do prośby Krasnoludków o więcej SEO. Od siebie dodam jeszcze prośbę o SEM. CHętnie posłucham i podzielę się swoimi doświadczeniem i wiedzą. Robiąc coś zawodowo mozna popaść w schematy i rutyne.

  Post a Reply
  • Z SEM niestety nie pomogę – nie znam się na tym na tyle, aby uczyć. Nadal jestem na etapie wyczuwania i jakoś nie zawsze mi to wychodzi. Ale SEO jak najbardziej – to jeden z moich ulubionych tematów 🙂

   Post a Reply
     • Optymalizacja układu i budowy strony, dla wyszukiwarek. Szybkość ładowania, przyjazność dla urządzeń mobilnych etc. przekłada się na page rank.

     • Dzisiaj kiedy większość stron zakładanych jest na bazie Word Press lub Joomla nie ma z tym problemu: Page Rank już nie liczy się od jakiegoś czasu. Ale nadal nie widzę nic wspólnego z SEM. SEM to marketing w wyszukiwarkach czyli reklama np Google AdWords 🙂

     • Prawdopodobnie zbyt szeroko rozumiem pojęcie SEM. Wada filozofa. 🙂

 8. Święta racja. Dodatkowo w temacie blogów obserwuję jaki fajny efekt potrafi dać współpraca dwóch lub więcej osób nad jednym blogiem. Niby mnie też jest dwie osoby, bo mam brata od wordpressa, szablonów, wtyczek, hostingu i tego wszystkiego, czego sama nie ogarniam. Ale już cała reszta jest tylko na mojej głowie i na dzień dzisiejszy tworzenie grafik, obrabianie zdjęć, media społecznościowe, komentarze, o pisaniu samych wpisów nie wspominając, jest na mojej głowie i czas na to poświęcany każdego dnia zaczyna obijać się o etat, czyli 8 godzin dziennie.
  A jeśli o prośby chodzi, to ja bym chętnie poczytała mniej o promowaniu na FB, a więcej o pozycjonowaniu i SEO. Bo chociaż się już douczam i czytam i czytam, to mam wrażenie, że wiem coraz mniej mniej zamiast więcej. A Ty bardzo przystępnie tłumaczysz.<|:^*

  Post a Reply
  • Pisanie bloga zajmuje sporo czasu, dlatego warto jest współpracować 🙂
   A o SEO będzie, dziękuję za propozycję. To jeden z moich lubianych tematów, tylko tak jakoś do tej pory wydawało mi się, że przecież wszyscy powinni to umieć… – czasami wydaje mi się zbyt wiele… 🙂

   Post a Reply
 9. Fajnie, że o tym piszesz. Często powtarzam, że nic nie dzieje się samo. Czytelnik sam nas nie znajdzie, agencja reklamowa tym bardziej. Na każdy like na facebooku trzeba zapracować. Na komentarz na blogu też. Sama właśnie się tego uczę. Jak się rozwijać, jak promować, jak docierać do większej ilości ludzi. Wciąż szukam nowych porad i informacji. I nie przestanę, bo Zosia Samosia w tym temacie ze mnie żadna 🙂

  Post a Reply
  • No właśnie. Nic nie dzieje się samo. Chwalę bardzo osoby, które się rozwijają, które szukają. Dzięki takim rozwija się także nasz świat. Informacji jest od groma w internecie – trzeba przefiltrować i dobrać te, które rozwijają nas i nasz biznes 🙂

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *