Własna domena jeśli myślisz poważnie o swoim blogu.

Własna domena na własnym hostingu to jedyne możliwe wyjście jeśli myślisz poważnie o swoim blogu. O wykorzystaniu go w celach biznesowych.
Dlaczego?
Zaraz to wytłumaczę.

Własna domena

 

 

W 2009 roku założyłam mój druciarski blog Drutoterapia. Było wtedy całkiem oczywiste, żeby założyć blog na darmowej platformie. Wydawało mi się, że podchodzę do sprawy całkiem profesjonalnie. Dokładnie przemyślałam nazwę, z której do dzisiaj jestem super zadowolona i przeanalizowałam większość darmowych platform blogowych.
W rankingu zdecydowanie wygrał Blogspot (Blogger), który miał więcej plusów niż inne platformy.

Własna domena na własnym hostingu jakoś nie przyszła mi do głowy może dlatego, że nie wiedziałam wtedy nawet o istnieniu WordPressa, albo może stwierdziłam, że mój blog z moim hobby wystarczy jeśli pojawi się na Blogspocie.

Ale hobby przerodziło się w pewnym momencie jakby w pracę… Na blogu zaczęłam prezentować filmy, które publikowałam na YouTube oraz wzory moich projektów, które publikowałam na cały świat. Wiele osób zaczęło linkować do moich wpisów, do filmów, do wzorów. Dzięki temu zbudowała się siatka linków, które są dobre dla SEO, ale przede wszystkim są pomocne dla wszystkich, którzy dziergają i chcą nauczyć się dziergania.
Ale wszystko stało się jakby mniej profesjonalne…

I tak, oczywiście że mogę przenieść bloga na własną domenę, ale czy w tym przypadku własna domena jest dla tego bloga najlepszym wyjściem?

 

Co oznacza własna domena dla bloga? I hosting oczywiście.

Własna domena i hosting oraz blog na WordPresie to już nie tylko sam blog, ale także strona internetowa. Blog taki można zaaranżować w ten sposób, by pierwsza strona wyglądała jak strona, a nie jak blog, w którym jeden wpis jest pod drugim i trudno znaleźć coś, co pisane było jakiś czas temu a nadal jest aktualne.

Własna domena to także większa swoboda. Nie jest się ograniczonym zasadami portalu, na jakim jesteśmy np. w prezentowaniu reklam, wielkości zdjęć i miejsca na zdjęcia na portalu. Może się np. okazać, że po kilku latach wykorzystałaś wszystkie przyznane ci GB na zdjęcia i albo usuniesz stare, albo przestaniesz umieszczać zdjęcia, albo dokupisz GB jeśli platforma daje takie możliwości.

Własna domena daje większą łatwość w zapamiętaniu adresu. O wiele prościej jest zapamiętać adres nazwa.pl aniżeli nazwa.blogspot.pl.
Oczywiście dzisiaj sam adres nie ma wielkiego znaczenia, ale w wyszukiwarce jeśli wpiszesz nazwę bloga to ona najpierw zaproponuje ci stronę nazwa.pl.
W ten sposób potencjalny klient trafi do twojej konkurencji, która ma podobny tytuł strony lub marki.

Własna domena to generalnie większe możliwości bez ryzyka, że ktoś bez Twojej wiedzy nagle zlikwiduje ci twój blog z jakiegoś niewyjaśnionego powodu. To ty sama masz nad nim kontrolę ponieważ strona jest na twoim terenie, za który płacisz. Czego nie można powiedzieć o terenach na darmowych platformach.

Własna domena i hosting to dzisiaj także niewielki wydatek roczny. Za niewielkie pieniądze można wykupić własny adres i hosting. Np. na one.com tylko za 6,50 zł miesięcznie (w tej chwili one.com oferuje także zniżki). Na one.com mam dzisiaj niemal  wszystkie moje strony internetowe i jestem bardzo zadowolona. Tanio, szybka pomoc i to w wielu językach! Wkrótce wystartuje kolejna, która będzie odnośnikiem do Drutoterapii, której jednak z powodu jej popularności nie przeniosę na inną domenę – za wiele bym na tym straciła. I nie tylko ja – ale i inne dziergające osoby.
Wkrótce zmienię tylko szablon, by wyglądało to trochę profesjonalniej, ale Drutoterapia pozostanie na tym samym adresie.

Także zastanów się dokładnie nad wyborem zanim założysz swojego bloga jeśli takiego jeszcze nie masz.
Własna domena na własnym hostingu i WordPress to dobre rozwiązanie.

Wspomnę tylko, że w one.com, u których możesz wykupić i domenę i hosting możesz zainstalować WordPressa jednym kliknięciem myszki z panelu kontrolnego, do którego otrzymasz dostęp. Możesz założyć adresy e-mail związane ze stroną. A jeśli masz kilka stron – tak jak ja dostęp do nich masz poprzez ten sam panel kontrolny.
Same zalety – naprawdę. Polecam więc naprawdę własną domenę dla Twojego nowego bloga.

Author: Iwona

Share This Post On