A jakie ty masz nastawienie do własnego pomysłu?

Czy bywa tak, że nagle wpada ci do głowy rewelacyjny (lub mniej rewelacyjny – raczej taki normalny) pomysł, który zrewolucjonizuje twój biznes (albo rozwinie mu trochę skrzydła, jeśli to jest całkiem normalny pomysł). Zaczynasz planować, wyobrażać sobie, ekscytować się, by po kilku chwilach zamienić się w Smerfa Marudę i powiedzieć do siebie: „Na pewno się nie uda….”
Jeśli tak, to zapomnij o Smerfach. Nigdy nie było bajki o Smerfach, nigdy nie było Smerfa Marudy, a i Gargamel jest wytworem twojej wyobraźni!
Nie pozwól, by mieć złe nastawienie do własnego pomysłu.

Już lepiej? Nie, ponieważ jeśli nie Smerfa Marudę, to następnym razem zacytujesz kogoś innego: własną mamę, panią od języka polskiego ze szkoły podstawowej, albo „dobrego wujka”. Dlaczego dobrego w cudzysłowie? Bo jakby był naprawdę dobry, to mówiłby ci za każdym razem, że na pewno się uda i przypinałby ci skrzydła przy każdej dobrej okazji… zamiast ich obcinać.

Jestem po prostu realistą powiesz. A co to takiego jest realizm? Nie szukaj w Wikipedii, bo tak naprawdę to realizm jest odmianą pesymizmu. Jeśli realizm ma odzwierciedlać stan świata zewnętrznego, to jeśli do tej pory żyłeś w świecie zewnętrznym pełnym Smerfów Marudów i dobrych wujków to oczywiście, że twój realizm będzie pesymistyczny. Ale gdyby twoim wujkiem był Donald Trump albo Dalaj Lama to twój dzisiejszy realizm miałby zupełnie inny kształt.

Dlaczego realizm nie może być odmianą optymizmu? Ponieważ jeśli jesteś optymistą, to słowo realizm nie istnieje w twoim słowniku. Nie zawracasz sobie głowy zbędnymi słowami, nie tracisz energii na nie. W zamian za to wykorzystujesz tę energię na wcielanie w życie twojego pomysłu.

Pozytywne_nastawienie

Co robić, aby nie popadać w negatywizm? Jeśli masz tendencje do  zakrętów humorystycznych znajdź sobie najpierw coś, co pomoże ci zachować radość ducha, do czego będziesz mogła uciec kiedy nadciągną czarne chmury, może to być jakiś mały świat w wyobraźni, kreatywne hobby, albo np. dobra muzyka. Są to elementy, które utrzymują wysoki poziom serotoniny w organizmie i kiedy jesteś „wytrenowana” w pozytywnym nastawieniu to łatwiej przychodzi ci także realizacja pomysłów, które mają wpłynąć na rozwinięcie twojego biznesu. Wtedy masz dobre nastawienie do własnych pomysłów, wierzysz w ich wartość i chętnie je realizujesz.

Wtedy będziesz żartować ze Smerfów i uśmiechać się do wujka nie zwracając uwagi na ich rady.
Skoncentrujesz się na swoim pomyśle i przelejesz swoją całą energię na jego realizację, podekscytowana zakończysz projekt, który da ci wiele satysfakcji, co doda jeszcze więcej energii do dalszego planowania i realizacji pomysłów.

I tutaj kółko się zamyka – nie, nie jest ono wcale błędne – akurat to – pełne optymizmu i energii jest kółkiem bardzo kreatywnym i energetyzującym.
To kółko kręcące się wokół osi realizmu jest kołem kręcącym się wstecz i wytwarzającym marne ilości dobrej energii.

Zacznij więc już od dzisiaj trenować dobre nastawienie i optymizm.

Author: Iwona

Share This Post On